Miesięczne archiwum: Październik 2015

Wykład Ireny Mikiciuk

W dniu 26.10 zachęcała nas kol. Irena Mikiciuk do zimowego urlopu. W czasie prezentacji przekazała informacje dotyczące zdrowotnego wpływu tegoż na organizm człowieka oraz pokazała piękno zimowego krajobrazu w kilku uzdrowiskach w Polsce, jak również, „szczęściodajne termalne baseny siarkowe” we Vrbovie na Słowacji.

thumb (2) thumb (3)

XI inauguracja roku akademickiego

XI inauguracja roku akademickiego naszego Uniwersytetu miała miejsce 22 października. W nasze szeregi przyjęliśmy dziesięciu nowych słuchaczy.

Inaugurację zaszczycili goście: IM Rektor prof. dr hab. Józef Berger – gospodarz uczelni oraz twórca Uniwersytetu, wiceprezydent miasta Biała Podlaska Adam Chodziński, kanclerz uczelni dr Dorota Karwacka, kierownik UTW ze strony uczelni mgr Edyta Arciszewska oraz koleżanki z filii Lubelskiego UTW.

Wykład inauguracyjny „Pamiętaj o swoim sercu – zalecenia żywieniowe w profilaktyce chorób układu krążenia” wygłosiła dr Aneta Stanisławek.

Inaugurację uświetnił nam występ chóru męskiego – Chłopcy z „Wrzosa” z Klubu Kultury „Piast” pod dyr. Andrzeja Charytoniuka.

 

Wykład pt.”Oświata i tajne nauczanie Generalna Gubernia” cz.I

Dnia 15.10.2015r. mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu przygotowanego przez naszego kolegę Michała Bitnera i Pana Henryka Kwiatkowskiego emerytowanego nauczyciela II Liceum im. Emilii Plater pt. „Oświata i tajne nauczanie Generalna Gubernia” cz. I.

W czasie wykładu zostaliśmy zapoznani z historią organizacji tajnego nauczania w okr. II wojny światowej na różnych jego poziomach, od szkolnictwa podstawowego aż po uniwersyteckie. W dalszej części wykładu zostaliśmy zapoznani z historią maszyny szyfrującej „Enigma”, jak tez z historią wyłowionych z rzeki Bug części pocisku V2 , którego pomnik znajduje się w Sarnakach. Mamy nadzieję na II część wykładu, którą obiecali nam prowadzący.

Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej

W dniu 7 października wykładem „Masz tyle do powiedzenia- zaproszenie do pisania wspomnień rozpoczęliśmy cykl spotkań w Bibliotece Pedagogicznej.

Na początek panie z biblioteki zachęciły nas do pisania wspomnień podając jednocześnie przykłady różnych typów tychże, jak również zasady warsztatu twórczego. W drugiej części pani Anna Sacharuk opowiadała, co było dla niej inspiracją do pisania wspomnień oraz prezentowała swój tomik wierszy. Zapewne niejedna osoba z naszego UTW została zachęcona do tego typu aktywności twórczej.

panie  studenci

Wycieczka do Romanowa

dniu 4.10.2015r. pojechaliśmy do muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego do Romanowa. Wyjazd był zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Starszej przypadającego 1 października. Pobyt w muzeum wzbogacił nas o dużą porcję wiedzy dotyczącej pisarza i jego rodziny. Inną formą zwiedzania była gra terenowa, która jednocześnie przypomniała nam czasy szkolne.

biurko pisarza  kącik pisarza

thumb (6)  thumb (7)