Archiwa kategorii: Aktualności

Akademia Seniora

W ramach projektu „PSW Regionalna Akademia Aktywności ” w dniu 6 marca br.uczestniczyliśmy w  wykładzie pt. ” Jak prawidłowo dbać o dłonie u osób starszych”prowadzonym przez Panią Sandrę Mackiewicz-Hryciuk. Po zakończonym wykładzie mogliśmy skorzystać z zabiegu parafinowego na dłonie, który cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne.

„Tradycje i zwyczaje wielkanocne” to tytuł kolejnego spotkania w Bibliotece Pedagogicznej z Panią Dorotą Bojarczuk-Dziurda. W trakcie wykładu zostaliśmy zapoznani z zasadami obchodzenia okresu Wielkiego Postu , modlitwami związanymi z tym okresem jak też różnorodnymi  zwyczajami / kapnicy, pucheroki, wieszanie Judasza, obrzędami Wielkiego Czwartku, święcenia oleju, wody, ognia, adoracji krzyża w Wielki Piątek, czy święcenia pokarmów w Wielką Sobotę/. Do ciekawych zwyczajów wielkanocnych należy zaliczyć  „Walotkę, „Rękawkę” „Smigus Dyngus” ,krakowski „Emaus” i „Siudą Babę”.

 

 

 

Rozpoczęliśmy letni semestr.

   Dziś rozpoczęliśmy semestr letni na naszym Uniwersytecie.Koleżanka Przewodnicząca przestawiła plan pracy na najbliższe miesiące  omawiając  niektóre zagadnienia .Następnie kol.Teresa Wieczorek przestawiła  założenia  projektu „UTW dla społeczności”.

          W ramach cyklu „Podróże na emeryturze” zostaliśmy zabrani przez  kol.Irenę Mikiciuk w podróż do Besarabii. Zapoznała nas  z burzliwą i skomplikowaną historią Mołdawii.Mogliśmy poznać  historię  najważniejszych ośrodków tego kraju i  obejrzeć zdjęcia z Kiszyniowa, Tyraspola, Bendery i Cricovy  która jest znana  koneserom mołdawskich win, które można kupić a naszych sklepach.

Zdjęcia  J.Wyrzykowski

Psychodietetyka i psychologia odżywiania

W ramach projektu „PSW   Regionalna Akademia Umiejętności”  w dniu 30 stycznia 2020 r. uczestniczyliśmy w wykładzie Pani dr. n. med. Agnieszki Wawryniuk  pt. ” Psychodietetyka i psychologia odżywiania”.  Pani doktor w sposób bardzo szczegółowy  przedstawiła zagrożenia i pułapki wynikające w niewłaściwego odżywiania jak też wskazała  na konieczność stosowania zasad prawidłowego  żywienia  przedstawiając „Piramidę zdrowego odżywiania” podkreślając konieczność motywowania do zmiany dotychczasowych  zwyczajów żywieniowych.                   zp.                                                                                                                                                            zdjęcia J.Wyrzykowski